Hazánk őszibúza-termesztési régiójában a koraiság, az egyre szárazabbá váló körülmények miatt kulcsfontosságú tulajdonsággá vált az elmúlt időszakban. Figyelem, a koraiság – mint kedvező fajtatulajdonság – önmagában azonban nem elegendő megoldás a szárazság okozta termelési kihívásokra, hiszen a korai tenyészidő a környezeti szélsőségekre adható sikeres válasznak csupán egyetlen eleme. A siker érdekében egyéb, a köztermesztés során jól hasznosuló adottságokkal szükséges ötvöződnie. Napjainkban az adott fajta- vagy hibridbúzában a biztonságos termeszthetőség és az elvárható termőképesség, mint meghatározó fajtatulajdonságok, a megváltozott körülmények között nemcsak a korai tenyészidővel, hanem a kiváló környezeti alkalmazkodóképességgel, a nagy hozambiztonsággal és a stabil betegség-ellenállósággal is összefüggenek, és együttesen segítik hozzá a gazdaságokat a nagy és kiváló minőségű, fenntartható módon előállítható terméshez.

Ebben a szegmensben kiemelt figyelmet érdemelnek a SU HYCARDI és SU HYTONI korai tenyészidejű hibridbúzák, melyek a negyedik generációs hibridek köréből érkeznek. Ezeknek a hazai körülményekre szelektált, új generációs hibrideknek kiváló a genetikai előrehaladása a termőképesség, termésbiztonság, betegség-ellenállóság terén, azaz velük újabb szintre lép a köztermesztés.
Az SU HYCARDI a hazai hibridbúza-termesztők nagy örömére egyéb kedvező agronómiai tulajdonságai mellett kiváló termékenyülési adottságú és egészséges, szálkás kalásztípussal rendelkezik. A hibrid a korai kalászolással jellemzően elkerüli a tavaszi időszakban egyre gyakrabban jelentkező száraz periódust. Ezzel a terméskötés és a szemkitelítődés időszakában a környezeti stresszhatásoknak nagyon jól ellenáll, nagy hozamot, akár csúcstermést biztosít (ún. kontinentális típus). A szem-szalma aránya kedvező, középmagas növekedési típusa jó-kiváló szárszilárdságot mutat.
A SU HYTONI dinamikus őszi fejlődése nagyon jó bokrosodási képességgel társul, így a négyzetméterenkénti kalászszám kedvezően alakul, ami az igazán nagy termőképesség egyik alappillére. Kora tavaszi gyors regenerációs képessége és koraisága együttesen biztosítják a szárazsággal szembeni jó ellenálló képességet, így a hibrid kifejezetten ellenálló az aszálystresszel szemben a virágzásban, terméskötésben és a szemek kitelítődésének időszakában egyaránt. A hasábszerű kalászokban képződő szemek kiváló homogenitásúak, azonos szemméretet mutatnak, és kiemelkedően jó az aratott termény HL-súlya. A SU HYTONI további agronómiai előnyei közé tartozik a széles vetésidő-periódus (vetésidő október 1–20.), ami a munkaszervezés szempontjából a legmegfelelőbb időszakban történő vetést biztosítja.
A korai fajták közül kiemelkedő termőképességű és strapabíró CAMELEON már évek óta országszerte közkedvelt fajta. Meghatározó értékét az adja, hogy a CAMELEON valamennyi termőtájon biztonságosan alkalmazható, jövedelmezően termeszthető, kiemelkedően piacos adottságú árumagot termel. A CAMELEON csúcstermésre képes: évjárat-stabil, 8,5-9,5 t/ha-os hozamkilátással, malmi-euro minőséggel (28-30% sikér, 12,0-12,5% fehérje, B1/A2) teljesít az elmúlt évek összesített átlagában. Nagyon produktív szálkás kalásztípusának, jó bokrosodási adottságainak köszönhetően a vad-járta, kitett területeken, átlagos termesztési adottságok mellett is biztonsággal alapozhatunk rá. A köztermesztésben szerzett tapasztalatok alapján a CAMELEON termesztésének előnyei egy mondatban összegezve: „A megbízható fajta, amely szép a szemnek és jó a zsebnek.”
Varga Gábor
termékfejlesztő